Rhythmic girls’ stunning fortnight at three national events

SOUTH ESSEX’S Rhythmic girls have had a stunning fortnight at three national competitions.

Last weekend (July 2-3) at the group competed at the English Championships and the weekend before (June 25-26) they were at the National Grade Finals and round one of the National & Elite Group League.

South Essex’s Head of Rhythmic Gymnastics Verity Adams said: “The girls had a fantastic competition up against some of the country’s best gymnasts at the English Championships.

“Isobel Connah, who is Danielle’s gymnast, had great success which puts her in a great position for the British Championships in a few weeks’ time.

“We also had a great time at National Grade Finals and the first round of the Elite & National Group League.

“These are brilliant results for the start of the league and we look forward to the British Championships and the rest of the league.

“I’m so proud of my team and all gymnasts that took part to help see the club climb the leader board.”

ENGLISH CHAMPIONSHIPS RESULTS:

Isobel Connah (Under-9): 1st in Free, 3rd in Rope, 2nd Overall

Josslyn Miller (Under-10): 5th in Rope, 6th in Hoop, 5th Overall

Rachel Lattimer: 7th in Ball, 6th in Free, 6th Overall

Evie Savage: 6th in Ball, 8th in Free, 7th Overall

Jade Woollard: 14th in Rope, 13th in Hoop, 12th in Ball, 11th in Clubs, 13th Overall

Rebecca Wright: 9th in Hoop, 8th in Ball, 10th in Clubs, 10th Ribbon, 9th Overall

NATIONAL GRADE FINALS RESULTS:

GRADE 4 – Rhiann Richardson: 12th overall, 15th Free, 7th Rope

GRADE 5 – Louise Imamzade: 20th overall, 14th Free, 19th Hoop

GRADE 6 – Evie Savage: 3rd overall, 4th Hoop, 5th Ball

Rachel Lattimer: 5th overall, 5th Hoop, 4th Ball

Francesca Foster: 14th overall, 11th Hoop, 13th Ball

GRADE 8 – Connie Miller: 12th overall, 11th Rope, 11th Hoop, 16th Clubs

GRADE 9 – Jade Woollard: 3rd overall, 5th Rope, 4th Hoop, 1st Clubs

Elizabeth Packman: 7th overall, 6th Rope, 6th Hoop, 9th Clubs

GRADE 10 – Rebecca Wright: 6th overall, 5th Hoop, 10th Clubs, 2nd Ribbon

Sophie Michalaki: 11th Overall, 9th Hoop, 13th Clubs, 9th Ribbon

NATIONAL & ELITE GROUP LEAGUE – ROUND 1 RESULTS:

ESPOIR NATIONAL GROUP – Rainbow Group: 2nd Place

ESPOIR ELITE GROUP – Purple Group: 5th Place / Blue Group: 6th

ELITE JUNIOR GROUP – Juniors: 6th Place

ELITE SENIOR GROUP: Seniors: 4th Place

*Results courtesy of head coach Verity Adams